wtorek, 20 listopada 2012

Savoir - vivre, kindersztuba, bon ton!

Kochani czwartacy!

Mieliśmy ostatnio lekcję na temat właściwego zachowania się przy stole, ale nie tylko! W grupach stworzyliście również zasady właściwego zachowywania się: w autobusie, w kinie, podczas lekcji i szkolnego apelu.

Jednak czy dla wszystkich dobre wychowanie oznacza to samo? Posłuchajcie, co na ten temat do powiedzenia mają wasi młodsi koledzy i koleżanki :)



Jak usłyszeliście, najmłodsi mają nieco inne wyobrażenie na temat dobrego wychowania, ale tego w naszym mniemaniu.

Mówiliśmy też, że zasady właściwego zachowania nie są uniwersalne na całym świecie. Są one różne w zależności od regionu, tradycji czy kultury danych ludzi. Najbardziej charakterystycznym ( a nas bulwersującym) przykładem takich odmienności jest zwyczaj bekania po jedzeniu przez mieszkańców krajów azjatyckich. Jeżeli pojechalibyśmy z wizytą na sąsiedni kontynent i porządnie nie beknęli po jedzeniu, gospodarz najprawdopodobniej zagniewałby się na nas! A to dlatego, że beknięcie jest dla pana domu sygnałem, że jedzenie nam smakowało i czujemy się nasyceni.
U Wietnamczyków i Chińczyków zdarza się dość często, że gospodarz domu podczas uczty najpierw sam próbuje jakiegoś kąska, a następnie podaje ten sam, ugryziony gościowi. I nie jest to oznaką braku kultury czy obżarstwa, ale tego, że podawane jedzenie jest smaczne i nieszkodliwe.
W Japonii na przykład niedozwolone jest smarkanie w pomieszczeniu, gdzie oprócz nas są jeszcze inni ludzie, gdyż świadczy to o naszym braku manier i szacunku dla innych.

A może i wy znacie jakieś ciekawostki dotyczące właściwych (bądź niewłaściwych) zachowań w innych krajach?

Czekam na wasze odpowiedzi :)

16 komentarze:

Anonimowy pisze...

Na kiedy trzeba napisać opowiadanie?
O dobrym wychowaniu.

Adam Tywonek

Anonimowy pisze...

W Chinach trzeba zawsze zostawić chociaż trochę jedzenia, ponieważ to oznacza, że się najedliśmy.


Mateusz Pawłowski

Anonimowy pisze...

W Turcji jak się miesza herbatę trzeba głośno to robić, ponieważ gospodarz zabierze herbatę myśląc, że nie smakuje.Turcy zazwyczaj piją herbatkę w małych szklaneczkach.

Natalia Popławska

Anonimowy pisze...

podoba mi się to


Kuba Kamiński IVB

Anonimowy pisze...

Na Bliskim Wschodzie jedną z podstawowych rzeczy o których nalezy pamiętac jest zachowanie w świątyniach. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni mieć zasłonięte kolana, czyli mimo wysokich temperatur mężczyźni muszą włożyć długie spodnie, a kobiety długie spódnice. Zakryte powinny być także ramiona i nie ma mowy o dużych dekoltach. Gdy chcemy coś sfotografować, należy zapytać o zgodę osobę oprowadzającą, gdyż w niektórych miejscach jest to zakazane. Podobna zasada dotyczy fotografowania ludności - zawsze bezpieczniej jest poprosić o pozwolenie. Nie wolno zaczepiać kobiet! Jesli chcemy zapytac o drogęlepiej zwrócić się do mężczyzny. Kiedy wybierzemy się w tamte rejomy w okresie ramadanu, nalezy powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów.
Adam Tywonek

Anonimowy pisze...

Wybierając się do Bułgarii musimy pamiętać, że skinienie głową na tak, w Bułgarii oznacza nie, natomiast przeczące kiwanie głową to w języku Bułgarów przytakiwanie.
Adam Tywonek

Anonimowy pisze...

W Anglii owiązują następujące zasady savoir-vivre:Należy oddalić się od siebie o dwa kroki w tył żeby zachować dystans. Nie należ witać się zwrotem HELLO poniewaz jest on Amerykański. Dobrze wychowany Anglik wita się zwrotem How do you do? Brytyjczyk podaję rękę tylko przy pierwszym spotkaniu.

Julia Piątek 4B

Anonimowy pisze...

We Włoszech do obiadu nie prosimy o coca-colę, ponieważ to sygnał, że jesteśmy ignorantami i gburami.
Kasia Katana

Anonimowy pisze...

W CHINACH Zachodni rodzice starają się widzieć w dziecku człowieka, który ma swoje zainteresowania. Chcą, by szło za głosem serca, wspierając jego wybory. "Zdaniem Chińczyków, najlepsza szkoła życia to uświadomienie dziecku jego umiejętności i uzbrojenie go w umiejętności, nawyki i wiarę w siebie, których nikt mu nie odbierze". - pisze Amy Chua.
KUBA KAMINSKI IVB

Anonimowy pisze...

Wielka Brytania
Brytyjczycy bardzo rzadko padają sobie w ramiona, a uścisk dłoni stosowany jest raczej przy poznawaniu się lub pożegnaniu na dłuższy czas.
Kwiaty wręcza się w papierze, a po przyjęciu należy natychmiast podziękować gospodarzom listem.

Włochy
We Włoszech w zwyczaju jest uścisk dłoni oraz obejmowanie się (o wiele częstsze niż w innych krajach). Uczucia wyraża się bardzo spontanicznie i wyraźnie. Do osób, które ukończyły szkołę wyższą należy zwracać się dottore lub professore. Mężczyznom nie wręcza się kwiatów.

Finlandia
Uścisk dłoni obowiązuje tylko przy pierwszym spotkaniu albo po dłuższej nieobecności. Nigdy w życiu codziennym.
Kwiaty jako podarunek są bardzo popularne, nie daje się białych lilii, gdyż są to kwiaty cmentarne.

Norwegia
Podobnie jak w Finlandii uścisk dłoni nie obowiązuje w życiu codziennym, lecz przy pierwszym spotkaniu lub dłuższej nieobecności. Powszechnie mówi się do wszystkich po imieniu. Należy ściśle przestrzegać punktualności, gdyż uważa się to za wyraz grzeczności, a prywatnie dopuszcza się 10 minutowe spóźnienie. Napiwek jest nieobowiązujący, a zapłata za taksówkę powinna być zaokrąglona do 5 koron.

Szwecja
Uścisk dłoni nie jest zwyczajem powszechnym. Jeśli chodzi o kwiaty, nie przynosi się białych bukietów (przesąd). Podobnie jak w Norwegii bardzo ważna jest punktualność. Po jedzeniu dziękuje się gospodarzom tradycyjnym „Tack for maten” (dziękuję bardzo za posiłek).

Hiszpania
Powszechny jest uścisk dłoni oraz branie się w ramiona osób znajomych. Zaprzyjaźnieni mężczyźni pozdrawiają się często klepaniem po plecach. Jeśli chodzi o zwracanie się do innych, w zwyczaju jest mówić: señora, señorita, señor.
Czerwone róże nie symbolizują głębokiej miłości, można je więc wręczyć gospodyni. Na przyjęcie wypada spóźnić się 15 minut, a jeszcze lepiej pół godziny. Jeżeli podano 2 terminy, należy wybrać późniejszy. Wyjątek stanowią walki byków – zawsze rozpoczynają się punktualnie.

Turcja
Powitanie poprzez uścisk dłoni jest powszechne. Do innych zwraca się podając najpierw imię, a następnie bajan (pani), hanim (dama), baj (pan). Kobiety nie mogą ubierać się zbyt swobodnie, a przed meczetem należy zawsze zdjąć buty (często także w mieszkaniach).
Warto wiedzieć, że nieprzyjęcie zaproszenia jest obraźliwe. Oczekuje się także zaproszenia wzajemnego.
W zwyczaju jest wręczanie kwiatów, a także drobnych upominków dla domu.
Nie wypada zachwycać się przedmiotami i biżuterią gospodarzy, gdyż zobowiązuje to posiadacza do podarowania ich podziwiającemu. .

wiktoria chromiec

Anonimowy pisze...

W Japonii nie wyciera się nosa, ponieważ Japończycy uważają to za niehigieniczne. Gdy są chorzy zakładają maski ochrąnne lub wciągają nosem. Nigdy nie podają sobie rąk ani uścisku tylko się kłaniają. Im mniej ważna osoba tym niżej się kłania.


Asia Szałabska

Anonimowy pisze...

Ciekawostką dla nas Polaków jest to, że Japończycy jedzą za pomocą drewnianych pałeczek, ponieważ według nich stalowe narzędzia służyły jedynie do walki i niegodne jest ich używanie podczas posiłku. W niektórych kulturach kobiety i mężczyźni jedzą osobno. Muzułmanie uważają, że kobiety są niegodne, aby jeść posiłek z mężczyznami. Kobieta nie jest godna wejść do pokoju, w któym posiłek spożywają mężczyźni. W Wenezueli i Peru mężczyźni jedzą jako pierwsi. Jest to związane z obyczajem podkreślenia roli mężczyzny.
Ola Derda

Unknown pisze...

Dziękuję wam KOCHANI. Oczywiście wszyscy otrzymają plusy :)

Dzięki wam dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy na temat zachowania w innych krajach :) Jak będę gdzieś wyjeżdżać spiszę je na karteczkę i schowam do kieszonki, żeby móc skorzystać jakby co ;)

Anonimowy pisze...

Belgowie i Holendrzy są uczelni na śmiecenie. We Włoszech, przychodząc z wizytą, wypada przynieść prezent. Holendrzy nie przepadają za Niemcami i wolą rozmawiać po angielsku.
Małgosia Anysz kl. IV b

Anonimowy pisze...

W tym roku w krajach Arabskich od 20 lipca do 18 sierpnia obowiązuje od 10 roku życia ramadan. W roku 2013 będzie on od 9 lipca do 7 sierpnia. Podczas ramadanu nie można pić, jeść i palić tytoniu od świtu do zachodu słońca.
Kasia Reszka 4b

Anonimowy pisze...

We Włoszech dzień dobry czyli buon giorno muwi się tylko do południa ( do 12.00 południe ).Po południu mówi się (dobry wieczór) buona sera.



Ula Sieniutycz 4b

Prześlij komentarz

 

(c)2009 Bandy z Sarabandy. Based in Wordpress by wpthemesfree Created by Templates for Blogger