sobota, 25 października 2014

Inter - book

Moi kochani!

Dziękuję klasom szóstym za wypełnienie ankiety, bardzo przyda mi się w dalszych pracach nad projektem.

Jednak o czym rzecz?

Jestem uczestniczką międzynarodowego programu Sanoma Learnig Lab, o którego szczegółach można dowiedzieć się tutaj oraz tutaj

Dorzucam również film z pierwszego spotkania z Gdańsku, gdzie zainicjowano program:

Pomysł nad którym pracuję nazywa się Inter - book, czyli jak sama nazwa wskazuje - książka interaktywna (a dokładniej szkolna lektura). 

Ponieważ podczas swojej pracy w szkole borykam się z tym, że uczniowie nie czytają lektur, nie chcą ich czytać bądź robią to pod przymusem! Oczywiście inne książki, czytacie bardzo chętnie :)

Z ankiety, którą wykonały klasy szóste wynika, że:

60% biorących w ankiecie uczniów czyta lektury, bo każą im rodzice
90% czyta, bo nie chce otrzymać złej oceny z kartkówki i pracy klasowej z lektury
50% nie chce zawieść nauczyciela

raptem 7% czyta lektury szkolne z własnej woli. Kilku z was napisało również, że niektóre książki (tu padał "Hobbit" oraz "Opowieści z Narnii") bardzo lubią i czytają nawet kilkakrotnie. 

Przygotowując się do konkursu i myśląc o jakimś innowacyjnym narzędziu, które ułatwi życie zarówno nauczycielom jak i uczniom i ich rodzicom, wpadłam na pomysł Inter - booka. 

Chciałabym, aby lektura, którą stworzę nie tylko była przyjemna w odbiorze, ale też wzbogacała waszą wiedzę i umiejętności dzięki zamieszczanym w niej zadaniom.
Inter - book, nad którym pracuję,  będzie oparty na lekturze "W 80 dni dookoła świata". Jeżeli pomysł okazałby się trafny można byłoby zrobić kolejne interaktywne wersje lektur szkolnych takich jak : "Pinokio", "W Pustyni i w Puszczy", "Przygody Tomka Sawyera", a może i lektur dla III i IV etapu edukacyjnego (gimnazjum, liceum). 

Fabuła powieści jest szkieletem na którym zbudowany jest cały pomysł. Wy - jako uczniowie - będzie logować się na wirtualne konto  klasy i po kolei czytać książkę podzieloną na kilka etapów. W jej trakcie pojawią się  dołączone do niej zadnia. Będą to przeróżne i wciągające zagadki i łamigłówki z matematyki, przyrody, historii, sztuki. Ponadto oprócz rozwiązania zadań, na koniec każdego etapu  przewidziany jest quiz z treści lektury.                                

Nauczyciel nie będzie się wtrącał do waszego czytania, ale po upływie czasu (powiedzmy tygodnia) na przeczytanie danej partii będzie widział na koncie klasy kto przeczytał daną partię i jak poradził sobie z zadaniami i quizem. Po przejściu konkretnego etapu zostaną przewidziane dla was nagrody. Z waszej strony padały różne propozycje: wirtualne pieniądze, za które będzie można wyposażyć dom Fileasa Fogga, kawałek puzzla, który po wykonaniu wszystkiego złoży się w jedną całość, nalepki oraz uśmiechy.

W przypadku "W 80 dni dookoła świata" przewiduję podzielenie książki według etapów podróży Fileasa Fogga. Możecie spodziewać się różnych zadań, oto przykładowe z nich:
1. Sporządź portret pamięciowy Passepartout (był moment gdy panowie się zgubili)
2. Oblicz ile Passepartout zapłaci Foggowi za ulatniający się gaz (a ulatniał się przez całą podróż)
3. Oblicz ile polskich złotych ukradziono z Banku w Londynie
4. Rozegraj partię wista z członkami Klubu "Reforma"
5. Jak odróżnisz słonia afrykańskiego od indyjskiego, na którym podróżował Fogg?

To oczywiście tylko same przykłady. W całości będzie na pewno wyglądało to lepiej. Bardzo chciałabym się zapytać was o wasze pomysły zadań! Co byście chcieli rozwiązywać w trakcie czytania lektury?
Szczerze powiedziawszy, nie daje sobie szans na wygraną, ale wierzę, że ktoś może dostrzeże mój pomysł i zechce go zrealizować... Myślę, że poprawiłby on i waszą ogólną wiedzę i zachęcił do czytania tych lektur szkolnych, których nie lubicie :)

Trzymajcie kciuki. Czekam na wasze komentarze!

piątek, 10 października 2014

Nasz towarzysz lekcji ;)

Dobrze byłoby gdyby ktoś napisał limeryk, który w trakcie lekcji ułożyliśmy o tym kocie :)

Trudne rzeczowniki

Zamieszczam obiecaną wam prezentację ;)







Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej nauki ;)
 

(c)2009 Bandy z Sarabandy. Based in Wordpress by wpthemesfree Created by Templates for Blogger